Mikulás info

Minden, ami Mikulás: Mikulás segítői, Mikulás mesék, a Mikulás története és még sok más érdekesség, olvasnivaló!

Mikulás szokások itthon és szerte a világban

A világban nem egyformán és nem is egy időben ünneplik Mikulás ünnepét. A Mikulás szokások is eltérőek, egyes országokban süteménnyel várják érkeztét, míg máshol fényesre pucolt csizmákat helyeznek az ablakba, így várják jövetelét. Ebben a cikkben csokorba gyűjtöttük a hazai és még néhány más ország Mikulás szokásait!

mikulás szokások

Mikulás szokások Magyarországon

Idehaza Szent Miklóst értjük és ünnepeljük „Mikulás” alatt. Ünnepnapja december 6, Miklós neve napja.

Ami a magyarországi Mikulás szokásokat illeti, a legelterjedtebb a Mikulásvárás. Ennek keretében a gyerekek az ablakba helyezik (az olykor szülői segítséggel) fényesre pucolt a kiscsizmájukat. Mindezt december 5-én délután-este teszik meg.

Reményeik szerint a Mikulás ellátogat hozzájuk, és ajándékokkal tölti meg a kiscipőt. Ezt azonban feltételekhez köti Szent Miklós: a legenda szerint csak a jó gyerekek kaphatnak ajándékot.

Akik kevésbé voltak jók, azoknak a krampusz hoz virgácsot. Sok helyen már december 5-én, az esti órákban megérkezik a Mikulás, máshol csak másnap, december 6. reggelén tölti meg a kifényesített kiscsizmákat.

Mikulás szokások a nagyvilágban: Amerika

Nézzünk egy kicsit körbe, hiszen Mikulás ünnepét sok helyen, sok féle képpen ünneplik.

Amerikában a gyermekek csizmákat, zoknikat aggatnak a kandalló köré, vagy az ágyuk végére. Viszont nem december 5-én, hanem december 25. előestéjén teszik mindezt. A Mikulás szokás tehát hasonló, de a dátum más.

További különbség, hogy az amerikai kisgyerekek lefekvés előtt gondoskodnak arról is, hogy a Mikulás (Santa Claus, ahogyan ott nevezik őt) ne távozzon éhesen tőlük, mikor meglátogatja őket és elhelyezi az ajándékokat (ami többnyire édesség, narancs vagy apróbb játék).

Annak érdekében, hogy a Mikulás ne maradjon éhen a hosszú út alatt, míg bejár minden házat, családot, a gyerekek egy pohár tejet és valamilyen süteményt (csokidarabos kekszet legtöbb helyen) készítenek ki neki.

Sőt, néhány helyen még pár karika répát is kihelyeznek a Mikulás rénszarvasainak 🙂

Mikulás szokások a nagyvilágban: Németország, Svédország, Dánia, Hollandia

Németországban Nikolaust kevesen ünneplik december 6-án. Akik ünneplik, azok – ahogy nálunk is – kifényesített kiscsizmát (úgynevezett Nikulaus-Stiefel-t) tesznek az ablakba, így várják Szent Miklós érkezését.

Az ottani Mikulás szokások szerint ha a gyerekek jók voltak, ők is ajándékokat kapnak. Rosszaságuk esetén azonban nem virgácsot, hanem szenet kapnak csizmájukba.

Svédország: a svéd gyerekek Jultomten-t várják, egy gónomt, akinek szánját Thor isten kecskéi húzzák.

Dániában az ajándékokat Julemanden hozza. Szánját rénszarvasok húzzák. Az ottani Mikulás segítői az elfek (Juul Nisse). A gyerekek tejjel vagy rizspudinggal várják érkeztüket.

Hollandia: a holland gyerekeknek Szent Miklós estéje (Sinterklaasavond) sokkal fontosabb, mint karácsony ünnepe. Deember 5-én ajándékokat hoz a Télapó a jó gyerekeknek.

Sinterklaas piros püspöki ruhát hord, és fehér lovon közlekedik, háztetőről-háztetőre. Tipikus ajándék a gyerekek kezdőbetűjét formázó csokoládé, Sinterklaas csokifigura, vagy a színes marcipánok (állatot vagy gyümölcsöt formázva).

Mikulás szokások a nagyvilágban: Ausztrália

Ausztráliában a nyári szünet kezdetekor érkezik a Mikulás. A családok szívesen díszítik fel a lakásokat érkeztére.

A meleg időre való tekintettel a Mikulás öltözete gyakran eltér az általunk (hideg évszakban megszokott) hosszú subától. A piros szín azonban az ausztrál Mikulás szokásokra is jellemző.

Még egy érdekesség: Ausztráliában – szintén a meleg évszak miatt – a Mikulás „szánját” nem rénszarvasok húzzák (akik a fáma szerint elmentek pihenni), hanem kenguruk.